Mielec może pochwalić się największym w naszym kraju monumentem poświęconym żołnierzom powojennego podziemia. Jest niezwykle wyrazisty, a jednocześnie przepełniony symboliką. Tylko miejsce w którym jest usytuowany, nie wszystkim przypadło do gustu.
Korowód cieni
Taką nazwę nosi ten pomnik i nawiązuje do konspiracyjnych działań Żołnierzy Wyklętych. Składa się z trzech elementów przedstawiających postaci żołnierzy niezłomnych. Każdy z nich będzie miał wysokość ponad 2 metry, w sumie będzie ich 12. Montowane są na granitowej kolumnie o wysokości około 6,5 metra. Będą to:
- Hieronim Dekutowski „Zapora”,
- Wojciech Lis „Mściciel”
- Aleksander Rusin „Rusal”
- Łukasz Ciepliński ps. „Pług”
- Janina Przysiężniak ps. „Jaga”
- Leon Wanatowicza ps. „Boruta”
- Witold Pilecki
- ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”
- Walerian Tumanowicz „Jegra”
- gen. August Emil Fieldorf „Nil”
- Anatol Radziwoniuk „Olech”
- Dragan Sotirovic ps. „Draża”
Jak mówi sam pomysłodawca i twórca monumentu, wszystkie upamiętnione osoby były drobiazgowo sprawdzone przez IPN.
Góra Cyranowska w Mielcu
To świeżo zrewitalizowane miejsce, które mieszkańcy bardzo lubią i chętnie spędzają tu czas. Jest to park leśny powstały na piaszczystej wydmie, gdzie znajduje się tor saneczkowy, dwa ślizgi z placem wyłożonym miękkim materiałem poliuretanowym i mini amfiteatr. Do tego podświetlany sztuczny potok oraz symboliczna brama, która stoi na szczycie wzniesienia.
Architekt tego miejsca nie miał pojęcia, że w tej przestrzeni zostanie postawiony jeszcze pomnik Żołnierzy Wyklętych. Jak sam mówi, ta bryła, choć wspaniała i okazała, kompletnie nie pasuje do tego miejsca. Wyraził również obawę, że z sama Góra Cyrankowska stanie się miejscem manifestacji i delegacji partyjnych zamiast miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych został już postawiony, więc pozostaje nam tylko z uwagą obserwować jak zmieni się podejście mieszkańców do tego miejsca. Więcej ciekawostek z tego miasta znajdziesz na stronie: infomielec.pl
Warto przeczytać
Interesujące fakty historyczne o hazardzie w Niemczech
Jak rozbito obóz NKWD w Rembertowie? To scenariusz na dobry film akcji!
Jak Żołnierze wyklęci rozbili więzienie w Puławach?