Generalnie jednostkami mającymi możliwość kontroli drogowej są policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Co, jednak gdy chce nas zatrzymać żołnierz? Czy mamy obowiązek się zatrzymać?
Zgodnie z literą prawa
Czytając Prawo o ruchu drogowym, możemy jasno wywnioskować, że żołnierz może zatrzymać pojazd w celu przeprowadzenia kontroli drogowej. Jednak nie obejmuje on wszystkich pojazdów, a tylko tych z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dopuszczalne są również inne samochody, które są prowadzone przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową. Do tego przepisu stosują się również osoby zatrudnione w armii lub znajdujące się na terenie określonych obiektów wojskowych.
Kiedy może zatrzymać cywila?
Żołnierz przebywający na służbie wojskowej, zatrzymać pojazd cywilny może tylko w jednym momencie. Jeżeli mundurowemu towarzyszy policjant, oboje mają pełne prawo do skontrolowania dokumentów pojazdu, a także prawa jazdy. Wtedy nie ma już znaczenia, że jednym z nadzorujących jest wojskowy. Czynna obecność policjanta nadaje wszystkim osobom inny status.
Inne uprawnienia
Żołnierz ma za to szerokie uprawnienia do kierowania ruchem na równi z funkcjonariuszem policji. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić pojawienie się wojskowego na skrzyżowaniu. I wtedy należy bezwzględnie trzymać się jego dyspozycji. Jeżeli więc wyda jasny sygnał do zatrzymania się, należy to zrobić. Jednak on sam nie ma prawa do wylegitymowania czy sprawdzenia dokumentów pojazdu, którym się poruszamy. Nawet jeżeli są to żołnierze WOT.
Warto przeczytać
Trzynastki dla żołnierzy. Jak będzie to wyglądało w 2023 roku?
Masowe powołania do wojska czyli co nowego w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów
Ile zarabia żołnierz zawodowy? Przekonaj się czy warto iść do wojska!