Jak spędzali Boże Narodzenie żołnierze przy granicy z Białorusią?

fot. unsplash.com

Nie każdemu w te Święta Bożego Narodzenia było dane spotkać się w rodzinnym gronie. Jedną z grup zawodowych, która nie doświadczyła tych pełnych miłości i wsparcia chwil byli żołnierze stacjonujący na granicy z Białorusią. O nich wspominał Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Wizyta premiera

Wraz z premierem, Mateuszem Morawieckim, Mariusz Błaszczak odwiedził w wigilijny czas żołnierzy służących na granicy z Białorusią. Obozowisko Nowa Łuka było miejscem świątecznego spotkania, które przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Stąd również wiadomo, że wielu stacjonujących tam mundurowych uczestniczyło w pasterkach odprawianych w kościołach i kaplicach w strefie przygranicznej.

Jedno jest pewne, żaden żołnierz nie został w tym czasie bez wsparcia. Wielu z nich łączyło się on-line z rodzinami, aby chociaż przez chwilę pobyć z nimi. Były łzy wzruszenia i ogromne radości. Wielu marzy tylko o jednym – aby ten kryzys na granicy polsko- białoruskiej się skończył. Być może noworoczne mediacje zmienią podejście białoruskich władz i Unii Europejskiej.

Wyłączona strefa

Powszechnie wiadomo, że od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Mogą tam jedynie przemieszczać się mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy. Wielu ludzi jednak łamie ten zakaz, aby pomóc koczującym na granicy imigrantom. Poruszając się w tej strefie przygranicznej warto pamiętać o obowiązujących tam odmiennych od reszty kraju przepisach dotyczących m.in. kontroli drogowej .