Zamieszanie na granicy Polsko- Białoruskiej. Żołnierze kopali tunel pod murem!

fot. unsplash.com

Do niecodziennego zdarzenia doszło na granicy wschodniej. Białoruscy żołnierze próbowali zrobić podkop pod ogrodzeniem wybudowanych na granicy. Na szczęście szybka akcja polskich mundurowych przerwała ten nielegalny proceder.

19 czerwca 2022

Tylko tego dnia przez granicę Polsko- Białoruską, nielegalnie próbowało się przedostać kilkadziesiąt osób. To 21 osób z Maroka, Senegalu i Indii. W Dubiczach Cerkiewnych niecodzienne zdarzenie zauważył polski patrol. 6 żołnierzy białoruskich próbowało zrobić podkop pod granicą, aby nim przepuścić czekające na granicy osoby.

Budowa muru na granicy polsko- białoruskiej, rozpoczęła się w styczniu 2022 i wszystko zapowiada, że z początkiem lipca będzie ukończony. Ogrodzenie to ma 186 km długości i pochłonęło już 1,6 miliarda złotych. Zapora ta to pięciometrowe stalowe słupy, które zwieńczono półmetrowym zwojem drutu kolczastego.

Koniec zakazu i nowe restrykcje

Wraz z początkiem lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA dotyczące czasowego zakazu przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym w województwach podlaskim i lubelskim. Jednak wciąż będzie obowiązywał zakaz przebywania w odległości około 200 m od linii granicy państwowej.

Wszystkie te działania są motywowane kryzysem migracyjnym, jaki obecnie wciąż jest tematem numer jeden na granicy polsko- białoruskiej. Nowe rozporządzenia podtrzymują wcześniejsze zakazy dotyczące przekraczania granicy przez obcokrajowców.