Teksty o historii Polski w światowych mediach. To już kolejna odsłona tego projektu!

fot. unsplash.com

„Opowiadamy Polskę Światu” to akcja, która ma na celu popularyzację naszego kraju w świadomości międzynarodowej. Historycy i czołowi politycy, dzielą się z opinią publiczną tekstami, które objaśniają wszystkie historyczne nieścisłości. Akcja wystartowała dokładnie 17 września.

„Opowiadamy Polskę Światu”

W tegorocznej odsłonie wzięły udział takie osobistości jak prezydent Andrzej Duda, historyk prof. Wojciech Roszkowski oraz Roger Moorhouse. W swoich artykułach przybliżają oni najnowszą historię Polski wraz z wartościami jej przyświecającymi, takimi jak wolność i solidarność. 

W artykule od prezydenta możemy poczytać o historycznym zwycięstwie polskiej „Solidarności” oraz o „Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej. Karol Nawrocki, prezes IPN wspomina o tajnym porozumieniu na linii Niemcy- Rosja, przez które w 1939 roku straciliśmy nasz kraj. Roger Moorhouse wskazuje, jak ważna jest pamięć o historii i czasach przeszłych. Chociażby po to, aby więcej nie popełniać już takich błędów. 

Prof. Wojciech Raszkowski zwraca uwagę na fakt, jak często wciąż się zdarzają teksty, jakoby to Polska odpowiadała za Holokaust. Dlatego też tak ważne jest ciągłe informowanie o historii. Prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka pisze, jak rozwija się infrastruktura i polityka inwestycyjna w Polsce. 

Akcja ogólnoświatowa

Wspomniane teksty, wraz z innymi zostały przekazane do ponad 50 redakcji na całym świecie. Informacje więc będą dostarczone do naszych sąsiadów: Rosji, Niemiec oraz Czech, ale i do innych krajów. Wśród nich są Meksyk, Kuwejt, Wenezuela, czy nawet Singapur. Wszystko tow ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, zorganizowane przez Instytut Nowych Mediów.