Żołnierze i WOT ćwiczą na wschodzie Polski. Skąd ta nagła aktywność?

fot. unsplash.com

Na początku października polscy żołnierze przeprowadzali kolejne w tym roku ćwiczenia podnoszące ich umiejętności. Szef MON Mariusz Błaszczak nie krył zadowolenia mówiąc, że otrzymywanie zdolności bojowych żołnierzy jest kluczowe.

W imię jak najlepszej sprawności

Życie zawodowego żołnierza to ciągłe wyjazdy i konieczność udziału w licznych szkoleniach oraz ćwiczeniach. O ile w zwykłym zawodzie, szkolenia są przeprowadzane zazwyczaj w klimatyzowanej sali konferencyjnej, o tyle żołnierze mają już ciężej. Aby dobrze wyszkolić się w warunkach bojowych, nie wystarczy tylko suche czytanie informacji. Tu potrzebna jest praktyka.

Ćwiczenia na wschodzie

Wojsko Polskie często jeździ w wyludnione, lecz przygotowane do ćwiczeń miejsca, aby tam w polowych warunkach, doskonalić się. Ostanie ćwiczenia były przeprowadzane w Białej Podlaskiej. To tam właśnie tworzą nowe jednostki Sił Zbrojnych RP.

We wspólnych działaniach brali udział żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Kolejne ćwiczenia, które odbywały się w Orzyszu, Szudziałowie, Nowej Dębie oraz Białej Podlaskiej, były nastawione na desant. To tu swoje możliwości sprawdzali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej im.gen.bryg. Stanisława Sosabowskiego i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Działania WOT

Równolegle do działań przeprowadzanych przez zawodowych żołnierzy z Wojska Polskiego, odbywały się również intensywne ćwiczenia w ramach Wojska Obrony Terytorialnej z Podlasia i Lubelszczyzny.