Pogrzeb trzech Żołnierzy Wyklętych na krakowskim cmentarzu Rakowickim

fot. unsplash.com

Byli młodymi żołnierzami podziemia niepodległościowego. Eugeniusz Gałat „Wiktor”, Władysław Migdał „Ordon” i Leon Zagata „Złom”. Na początku kwietnia odbył się pogrzeb z wszelkimi honorami, jakie można oddać bohaterom walczącym o wolną Polskę.

Dzięki pracom poszukiwawczym

Na szczątki żołnierzy natrafiono podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, właśnie na cmentarzu Rakowickim. Aby jednak poprawnie zidentyfikować zwłoki, potrzebne były badania genetyczne oraz właściwa dokumentacja. Niestety, jest to proces bardzo żmudny i wymagający wiele nakładów finansowych. W końcu jednak udało się doprowadzić całą sprawę do końca.

Pogrzeb z asystą wojskową

Dokładnie 5 kwietnia szczątki zostały pochowane zgodnie z wojskowym obyczajem. Trumny złożono w nowej kwaterze, wybudowanej specjalnie przez IPN. Działanie to było w porozumieniu z wojewoda małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie i Urzędem Miasta Krakowa. Wcześniej złożono tu szczątki ks. Władysława Gurgacz „Sema”, Ryszarda Kłaput „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji

Pogrzeb ten był również swego rodzaju sukcesem nowo utworzonego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wszystko po to, aby Polacy pamiętali o swoich bohaterach. Pochowani w kwietniu Żołnierze Wyklęci mieli zaledwie po 24 lata, Zginęli w imię wolnej Polski.

Więcej informacji z regionu znajdziesz na stronie naszkrakow.pl