Nowy pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Tym razem w Zgórsku

fot. unsplash.com

Nie da się ukryć, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych, dzięki pracy historyków, na dobre zakorzenił się w naszej społecznej świadomości. Dowodzi tego chociażby wciąż zwiększająca się ilość pomników upamiętniających walczące AK. Kolejny z nich stanie w Zgórsku koło Kielc.

Ośmiu żołnierzy

Miejsce na nowy pomnik wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w Zgórsku koło Kielc w lasach znaleziono ciała ośmiu zamordowanych żołnierzy. Dokonały tego władze komunistyczne w latach 1948 – 1949. Do znalezienia ciał nie doszłoby zapewne, gdyby nie Fundacja „Niezłomni”. Cieszy fakt, że siedem z ośmiu ciał udało się zidentyfikować i wyprawić pogrzeb z właściwymi honorami.

Niezwykły pomnik pod lasem

Warto wspomnieć, że projekt i wykonanie pomnika rozstrzygnął konkurs organizowany przez gminę Nowiny. Najbardziej przypadła do gustu koncepcja rzeźbiarza, Sławomira Micka. Pomnik będzie wykonany z betonu i opiłków żelaza. Na środku usytuowany będzie czterometrowy żołnierski bagnet. Po jego obu stronach będą stać sylwetki żołnierzy i więzienne drzwi. Całoś w planach ma około pięć metrów długości. Stanie on na leśnej polanie w pobliżu miejsca, gdzie dokonano bestialskich egzekucji.