Oto broń, jakiej używali podczas działań zbrojnych Żołnierze Wyklęci. Można ją zobaczyć w muzeum w Bydgoszczy!

fot. unsplash.com

Zdecydowanie za mało mówi się o tym, że działający w konspiracji Żołnierze Wyklęci, mieli całkiem dobre zapasy związane z uzbrojeniem. Dopiero po latach, można je oglądać na wystawie w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych. Jest na co popatrzeć!

Sturmgewehr 44

To jeden z najpopularniejszych pistoletów z czasów II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jego inna nazwa do karabinek MP43. Nie jest tajemnicą, że większość uzbrojenia pochodziła od niemieckich okupantów, którzy w pośpiechu opuszczali kraj. Wiele egzemplarzy dotarło do żołnierzy Armii Krajowej również podczas wygranych walk. Takie „prezenty” nie mogły się zmarnować. I zaczęły służyć w słusznej sprawie.

Gdy amunicja się skończyła

Wielka popularność MP43 skończyła się wraz z brakiem amunicji do nich.. Z czasem odeszły więc do lamusa, aby na pierwszym miejscu znalazła się broń radziecka. Wielokrotnie zdarzało się, że Żołnierze Wyklęci byli o wiele lepiej uzbrojeni, niż Armia Krajowa podczas trwania walk wojennych. Być może to i odwaga walczących sprawiła, że Żołnierze Wyklęci tak długo utrzymali się w konspiracji.

Różnego rodzaju broń można oglądać w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy na specjalnie utworzonej w tym celu wystawie czasowej. Nie warto więc odwlekać wizyty w tym miejscu!

Więcej informacji z regionu znajdziesz również na bydgoszczinfo.pl