Nowy projekt o Żołnierzach i Kapłanach Niezłomnych. W planie cykl ciekawych materiałów!

fot. unsplash.com

„Polskie drogi do niepodległości. Żołnierze Wyklęci i Kapłani Niezłomni”. Taką właśnie nazwę będzie nosił jeden z najnowszych projektów przybliżających sylwetki niegdyś zapomnianych żołnierzy AK. Kto za tym wszystkim stoi?

Inicjatorzy projektu

Osobami, które zajmują się cyklem trzech materiałów filmowych, są pracownicy Fundacji Instytut Patrium oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. To właśnie dla tych instytucji, tematyka związana z polską walką z systemem totalitarnym panującym w Polsce w latach 1945-1989 jest najbardziej droga.

Jak sami mówią, obecne czasy potrzebują upamiętnienia wybitnych Polaków zasłużonych dla kraju. Żołnierze Wyklęci mieli na zawsze zniknąć z kart historii. Tylko dzięki mozolnej pracy IPN oraz historyków, takie coś nie miało miejsca. Chcą więc iść dalej i opowiadać o ich bohaterskiej działalności. Do tego stawiają sobie za cel promowanie obronności kraju oraz postaw patriotycznych

Kiedy pierwsze materiały?

Projekt ten wymaga ogromnych nakładów finansowych, więc nie są jeszcze znane dokładne terminy powstania cyklu filmów. Nie ulega jednak wątpliwości, że będą one traktowane priorytetowo, bo o swoich bohaterach narodowych należy mówić głośno i dobitnie. Z pewnością te historie będą również pokrzepieniem w czasach kryzysów, jakie spadły na nas w czasie pandemii.

Jedno jest pewne- w archiwach znajduje się mnóstwo materiałów na dobre historie, które warto przekuć na przejmujące filmy. Z pewnością są pośród nas tacy, którzy nie mogą się już ich doczekać. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać.