Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej?

fot. unsplash.com

WOT to coraz bardziej popularna ścieżka kariery. Jak dostać się do tej nowej formacji i rozpocząć tam służbę? Na początku warto wiedzieć jedno – łatwo nie będzie, ale warto spróbować!

Podstawowe wymagania

Przede wszystkim musisz być obywatelem Polski, Do tego wymagana jest pełnoletność oraz całkowita niekaralność. Musisz być również zdrowy psychicznie i fizycznie. Niedopuszczalne są więc żadne trwałe uszczerbki na zdrowiu. Nie możesz również pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Niemile widziane jest również posiadanie przydziału kryzysowego. Gdy spełniasz te podstawowe wymagania, pora na kolejny etap

Kolejne kroki

Musisz złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej. Można zrobić to przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP albo pobrać wniosek ze strony internetowej i dostarczyć do Wojskowej Komisji Uzupełnień, właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Następnie, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja będzie sprawdzać nie tylko wiedzę o wojskowości, ale i sprawność fizyczną.

Nowy etap, to wizyta w wybranej przez siebie jednostce wojskowej, gdzie zapoznasz się z działalnością, a także zostanie dobrany właściwy rozmiar munduru i butów. Potem przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną. Miej również przy sobie oryginały niezbędnych dokumentów. Gdy przebieg rozmowy będzie pomyślny, kolejny etap to badania.

Przede wszystkim przed Wojskową Komisją Lekarską, gdzie będą badania zarówno lekarskie jak i psychologiczne. Po przejściu wszystkich etapów Wojskowy Komendant Uzupełnień wręczy ci kartę powołania. A potem już tylko ustalenie terminu szkolenia.

Nie da się ukryć, że wymagania, jakie stawia WOT przed przyszłymi kandydatami, są dosyć spore. Jednak warto spróbować swoich sił. Na koniec jeszcze dodam, że do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą startować zarówno mężczyźni jak i kobiety.