Czym jest nowoczesny patriotyzm? Zrób coś dla innych w imię słusznej sprawy!

fot. unsplash.com

Patriotyzm to słowo, które przez lata zmieniało swoje oblicze, lecz jedno pozostało niezmienne. To poświęcenie i walka w imię wyższych celów i dobra kraju. Dzisiaj nie musimy wychodzić na barykady. Zamiast tego, dajmy coś z siebie!

Zobacz, co możesz zrobić dla kraju

Patriotyzm we współczesnym wydaniu nastawia się przede wszystkim na lokalna i ogólnopolską chęć niesienia pomocy innym. Przykładem może tu być, chociażby akcja oddawania krwi w punkcie krwiodawstwa. Akce tego typu są przeprowadzane co pewien czas, jednak punkty krwiodawstwa czekają na zdrowe osoby w każdy dzień. Nie jest tajemnicą, że osocze to najcenniejszy element w procesie ratowania ludzkiego życia z wypadków. Zróbmy więc coś w tej sprawie!

Pamiętamy!

W tym jednym określeniu zamyka się działalność informacyjna oraz edukacyjna. Póki pewne zdarzenia będą przewijać się w świadomości ogółu, póty będą żywe. Jeżeli przestanie się mówić o działalności Żołnierzy Wyklętych i AK, to istnieje prawdopodobieństwo, że zginie ona w odmętach zawiłej historii. Patriotyzm to jest więc również celebrowanie rocznic i pamięć o niezwykłych czynach bohaterów!

Dialog

Nie da się stworzyć dobrego społeczeństwa bez rzeczowej rozmowy. Ludzie zawsze będą podzieleni ze względu na swoje poglądy i jedynym wyjściem z tej sytuacji jest rozsądny dialog. Patriotyzm to codzienna rozmowa ale i słuchanie drugiej strony. Tylko na tej płaszczyźnie pojawia się realna możliwość do kultywowania patriotycznych wzorców, które zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.