1 Marca Dzień Żołnierzy Wyklętych

Mieli Zostać Bezimienni, Zostali Nieśmiertelni – Żołnierze Wyklęci, tak najczęściej ich opisujemy, lecz czy wiemy kim byli? Byli zwykłymi ludźmi takimi jak my wszyscy, niestety w młodym wieku musieli wziąć broń do ręki i walczyć za swój kraj, za NASZ kraj, za Polskie. Ile z nas potrafiłoby zachować się tak jak oni mimo strachu iść walczyć z wrogiem?
1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych, obchodzimy ten dzień od roku 2011. Żołnierze Wyklęci zostaną w naszej pamięci na zawsze, niestety w latach 1956-89 kiedy w Polsce u panowania były władze komunistyczne pamięć o nich była wręcz zakazana, nie wolno było o nich słuchać, mówić, czytać. Ta sytuacja to już na szczęście przeszłość teraz o żołnierzach wyklętych mówi się więcej niestety wciąż za mało, młodzież w szkole powinna od najmłodszych lat uczyć się o ludziach którym zawdzięczamy wolną Polskę. Nie wątpliwe historia II Wojny Światowej jest nam najbliższa, dlatego też powinno się o niej mówić uczyć młodzież w szkole o tym jak było, tym czasem na temat II WŚ jest poświęcone jedynie kilka lekcji w gimnazjum i wcale nie więcej w liceum.

Morderstwo żołnierza na 20 letniej żołnierce

W dzisiejszych czasach mamy świadomość tego kim byli, co robili. Wiemy kim byli „Łupaszka”, „Zapora”, „Inka” ale czy nie warto jeszcze trochę pogłębić naszą wiedzę na ten temat.
Danuta „Inka” Sędzikówna – „powiedzcie mojej babci ze zachowałam się jak trzeba” jej ostatnie słowa.
Rotmistrz Witold Pilecki – ten, który uciekł z Auschwitz.
Major Zygmunt „Łupaszka” Szendzielarz – jeden z najsłynniejszych przywódców partyzanckich.
To tylko z trójka, a są jeszcze tysiące innych o których powinniśmy cos wiedzieć.
W latach 1944-56 gdy władze chcieli przejąć komuniści to oni działali w Polskim Podziemiu Antykomunistycznym, ukrywali się wiele lat, działali z ukrycia, wiele z nich zostało skazanych na śmierć, niektórzy popełnili samobójstwo. Za co, za co zginęli Ci ludzie, ludzie tacy sami jak wy, oni wiedzieli na co się piszą, nie mieli pojęcia czy jeszcze zobaczą swoje rodziny, Żołnierze Wyklęci to młode osoby w wieku dwudziestu, dwudziestu kilku lat. Chcieli żyć w wolnym kraju, bez wojny, bez strachu o jutro, i właśnie o to walczyli o lepsze jutro o przyszłe pokolenia, aby nie musiały przeżywać tego piekła.
Dzisiaj, mimo że minęło już ponad 60 lat, wielu żołnierzy nie ma własnych grobów, ich rodziny nie mogą pójść na cmentarz zapalić im znicza, pozostawić wiązankę, bo nigdy nie znaleziono ich ciał, lecz mają świadomość, że śmierci ich bliskich przyświecał cel, cel którym była wolna Polska.
Zbliża się dzień 1 marca dlatego pamiętajmy o tych którzy zginęli byśmy my mogli żyć, pójdźmy na cmentarz zapalmy znicz na grobach żołnierskich, nie zapominajmy o nich, bo to właśnie oni „oddali swoje jutro, za nasze dziś”.