Muzeum Żołnierzy Wyklętych otrzyma dotację w wysokości blisko 700 mln złotych!

fot. unsplash.com

W połowie grudnia głosowano nad projektem nowelizacji ustawy mającej na celu dofinansowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dzięki temu, na budowę obiektu przeznaczone zostałoby blisko 700 mln złotych. Zakłada się, że prace końcowe potrwają aż do 2027 roku.

Pod szyldem IPN

W myśl ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wspomniane muzeum ma być prowadzone nie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a właśnie IPN. W myśl nowelizacji, ma powstać Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Będzie on zajmował się wprowadzaniem rozwiązań prawnych postulowanych przez IPN w zakresie upamiętnienia walk i męczeństwa Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo, ma prowadzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Zapewnienia ustawowe

Nie jest to powiedziane wprost, jednak muzeum to ma być bezpośrednio podległe IPN. Do tego, inicjatywa jego wybudowania oraz działalności ma mieć silne umocowania ustawodawcze tak, aby była zapewniona ciągłość jego działania.

Budowa tego miejsca budzi ostry sprzeciw opozycji, która zastanawia się, czy nie będzie to maszynka do fałszowania historii. Nie da się ukryć, że jeżeli coś będzie tylko pod kuratelą IPN-u, można zrobić tam dosłownie wszystko. Nie mówi się głośno o zbrodniach popełnionych przez żołnierzy Armii Krajowej, jednak takie rzeczy również miały miejsce i są na to dowody. Jednak obecny front polityczny skupia się na bohaterskich czynach, te złe zostawiając w studni niepamięci.