Kim była jedyna kobieta zamordowana w Katyniu? Oto postać Janiny Lewandowskiej

fot. unsplash.com

Miała niespełna 32 lata, gdy sowieci wykonali rozkaz rozstrzelania bez jakiegokolwiek procesu sądowego. Uznawana za ogromnie niebezpieczną, nigdy nie walczyła w starciach bezpośrednich. Co wiemy o pilocie Janinie Lewandowskiej?

Marzenia o lataniu

Pilot Janina Lewandowska była osobą z dużym poczuciem patriotyzmu i obowiązku wobec ojczyzny. Wychowana wśród polskich wartości, obowiązek walki z okupantem przedkładała nad własne osobiste szczęście. Kiedy powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica pod Poznaniem, szybko stała się jego kursantką. W błyskawicznym tempie zdobywała uprawnienia pilota szybowcowego, a potem licencję pilota sportowego oraz motorowego. Jakby tego było mało, jej kolejną pasją stało się spadochroniarstwo. W międzyczasie pracowała na poczcie.

Ślub i szybkie rozstanie

Rok 1939 przyniósł Janinie Lewandowskiej dobre chwile. To właśnie wtedy wyszła za mąż za Mieczysława Lewandowskiego, instruktora szybowcowego. Jednak już 3 września, świeżo upieczona Panna Młoda, wyruszyła na Lubelszczyznę, w ślad za 3 pułkiem. Podczas próby przedostania się na Węgry, została wraz z innymi żołnierzami, aresztowana przez Sowietów. Przewieziono ich do obozu w Ostaszkowie, a potem do Kozielska. Rok później, w Katyniu, została zamordowana. 

Masowe groby nie pozostawiają wątpliwości

Kiedy w 1943 roku w mogiłach katyńskich natrafiono na zwłoki kobiety, wzięto to jako jakeś nieporozumienie. W powszechnej świadomości był fakt, że zamordowano tam tylko mężczyzn. Jednak nie ustawano w badaniach i dopiero w 2005 roku ostatecznie potwierdzono tożsamość tej jedynej przedstawicielki płci żeńskiej. Była nią pilot Janina Lewandowska, która odważną postawą przypłaciła swoim życiem. Ostatecznie prochy zostały pochowane w rodzinnej mogile, gdzie wciąż są składane kwiaty upamiętniające tę odważną kobietę.